Nikt nie rozumie tego świata lepiej niż bajarze. Dopiero z czasem uświadamiasz sobie to, co powiedział Clive Lewis, że wszyscy kiedyś dojrzeją do dnia, w którym znów będziemy czytać bajki. Ponieważ zawierają całą prawdę o życiu, bez fałszu, który jest tak powszechny w prawdziwym życiu.

Laureat wielu prestiżowych nagród literackich, brytyjski pisarz Neil Gaiman zasłynął jako autor powieści graficznych dla dzieci, ale jego dzieła literackie cieszą się równie dużym powodzeniem wśród fanów fantasy i science-fiction. Jego dzieła pełne są trafnych, ironicznych, życiowych i niezwykle ciekawych aforyzmów, które pomagają jak najlepiej zrozumieć zarówno siebie, jak i otaczający nas świat:

1. Cywilizację od barbarzyństwa oddziela 24 godziny i dwa posiłki.

2. Informacja i wiedza: dwie rzeczy, które nigdy nie wychodziły z mody.

3. Ludzie wierzą, że będą szczęśliwi, jeśli przeprowadzą się w jakieś inne miejsce, lecz przekonują się, że to tak nie działa. Gdziekolwiek się udasz, zabierasz tam siebie.

4. Zło raczej nie drzemie i, odpowiednio, nie bardzo rozumie, dlaczego ktokolwiek miałby w ogóle spać.

5. Historia uczy nas co najmniej, że zawsze może być gorzej.

6. Pomysły jest trudniej zabić niż ludzi, ale w końcu można je zabić.

7. Człowiek nie chodzi na ryby, ale po spokój ducha.

8. Ludzie z jakiegoś powodu myślą, że zakres lub stopień natężenia bólu zależy od siły uderzenia. Nie chodzi o to, jak silny jest cios. Chodzi o to, dokąd trafia.

9. Dorośli podążają utartymi ścieżkami. Dzieci odkrywają nowe.

10. Jeśli kochasz człowieka, to nigdy nie zaszkodzi przypomnieć mu o tym.

11. Wszyscy ludzie robią to samo. Może im się wydawać, że popełniają grzech w wyjątkowy sposób, ale w większości przypadków w ich małych złośliwościach nie ma nic oryginalnego.

12. Miasto bez księgarni nie jest w ogóle miastem, jeśli pytasz o moje zdanie. Może nazywać się miastem, ale jeśli nie ma księgarni, to wie, że nie może oszukać ani jednej żywej duszy.

13. Kłopoty są z natury tchórzliwe - nigdy nie pojawiają się pojedynczo, lecz zbierają się w stada i atakują wszystkie naraz.

14. Wołanie kotów jest tak samo bezużyteczne jak wołanie huraganu.

15. Prawdziwie niebezpieczni ludzie, cokolwiek robią, wierzą, że robią coś dobrego i nie wątpią w to ani przez chwilę. To właśnie czyni ich niebezpiecznymi.

16. Wiele rzeczy trudno wybaczyć, ale pewnego dnia patrzysz i rozumiesz, że nie masz już nikogo.

17. Diabeł prawie nigdy nikogo nie zmuszał. Nie było takiej potrzeby.

18. Najkrótsza droga jest czasem najdłuższa.

19. Przychodząc do świata pełnego kłopotów i niebezpieczeństw, człowiek poświęca lwią część energii na to, by go uczynić jeszcze gorszym.

20. Możliwość swobodnego wierzenia oznacza możliwość wierzenia zarówno w dobro, jak i zło. Tak jak możliwość wypowiadania się daje prawo do milczenia.

21. - Ale gdy wygramy, życie będzie lepsze!

-Ale nie tak interesujące.

22. Na tym polega magia literatury: bierzesz słowa i budujesz z nich kolejne światy.

23. Nie tylko nie ma szczęśliwych zakończeń - nie ma ich w ogóle.

Główne zdjęcie: google.com