Dopóki nie skończyłam 48 lat, nie miałam pojęcia, jak może wyglądać życie innych ludzi, w innym kraju i z innymi poglądami na życie. Oczywiście zupełnie innymi od moich. Sęk w tym, że dziewczynie ze wsi nikt o tym nie powiedział, a wręcz przeciwnie, wmawiano mi różne bzdury o odpowiedzialności, o różnych obowiązkach. O tym, jak ważne jest bycie kochającą i niekonfliktową żoną, bez względu na wszystko.

Kiedy wyszłam za mąż w wieku 19 lat, od razu wiedziałam jak będzie wyglądało moje życie. Dzieci, dom, gotowanie, pranie, prasowanie i najlepiej żadnych ambicji. Z wyjątkiem lata, kiedy można jeszcze popracować w ogrodzie, żeby każde kolejne zbiory były obfitsze niż poprzednie. Nie przypomina ci to niczego?

„Jeszcze trochę wytrzymaj i będzie lepiej”. Ale tak samo wychowywano moją matkę i babcię. Pracuj, póki żyjesz. Odpoczniesz na starość. Kiedy miałam 20 lat, urodziłam pierwsze dziecko, a rok później urodziła nam się z mężem córka. Od tego momentu nie byłam już potrzebna mężowi, ponieważ nie chciał mieć więcej dzieci. Od tego momentu stałam się służącą, tyle że nie otrzymywałam wynagrodzenia.

Nie wymagał nawet, abym kochała nasze dzieci. Traktuj je jak chcesz, najważniejsze, żeby dorosły. Wtedy będą mogły zacząć pomagać w obowiązkach domowych. Dopiero teraz mam pytania: po co to wszystko jest potrzebne, jaki jest ostateczny cel takiego życia?

Ale wcześniej nie martwiłam się o to, ponieważ wydawało mi się, że wszyscy żyją według tego scenariusza. Mąż naprawiał sprzęty, za co otrzymywał wynagrodzenie. Nie miałam oczywiście żadnych pieniędzy. Mimo że praca Patryka nie była ciężka fizycznie, po powrocie do domu nie robił absolutnie nic.

Tylko w skrajnych przypadkach, gdy nie mogłam sobie z czymś poradzić, potrafił pomóc. Ale z pewnością mógł sobie pozwolić na późny powrót do domu po popijawie z przyjaciółmi. Pewnie dlatego żył tak krótko: po czterdziestce wszystkie obowiązki związane z domem i dziećmi spadły na mnie.

Próbowałam znaleźć sobie innego mężczyznę. Mężczyznę, który byłby pracowity oraz życzliwy. Jednak nie miałam szczęścia. Zdaję sobie sprawę, że nie wszyscy mężczyźni to pijacy, ale ja właśnie na takich trafiałam.

Dobrze, że moje dzieci już dorosły i wyjechały studiować do innego miasta. Wiedziałam, że po wiejskiej szkole szanse na wzbogacenie się są niewielkie, ale nie mogłam im zaoferować nic innego. Czego można chcieć od kobiety ze wsi? Bez grosza przy duszy.

I wtedy Wiola, jedna z moich nielicznych przyjaciółek, zasugerowała, żebym spojrzała na życie z innej perspektywy, uzbierała trochę pieniędzy i nauczyła się języka. Zaproponowała wyjechać do pracy za granicę. Ona nie ma dzieci, natomiast moje są już dorosłe. Zatem nic nie tracimy. Po krótkim namyśle zgodziłam się.

Nie miałam innego wyjścia. Po trzech latach wyjechałyśmy z Wiolą, licząc na to, że będzie nam się żyło lepiej. Spotkałam nowych ludzi, zobaczyłam nowe miejsca, musiałam się zaaklimatyzować. Ale, uwierzcie mi, w porównaniu z tym, czego doświadczyłam wcześniej, nie było to takie trudne. Przynajmniej fizycznie.

Ale psychicznie, w pewnym momencie, naprawdę było mi ciężko. Dzieci prosiły mnie, abym wróciła, abym pomogła im z ich problemami, abym zajęła się wychowywaniem wnuków. Ale coś sprawiło, że zostałam tutaj. Znalazłam sobie nowego mężczyznę, wspaniałe mieszkanie, a życie w końcu zmieniło się na lepsze.

Nigdy wcześniej nie prowadziłam. Mój mąż, nawet gdy był w dobrym nastroju, nie pozwalał mi na to. Teraz wiem, jak jeździć na motocyklu. Wcześniej nawet przez myśl mi nie przeszło, że mogłabym pojechać nad morze.

Teraz lepiej zostanę w basenie, mimo że do plaży jest tylko pół godziny spacerem. Ale po co? Mogę opalać się w domu. Jedzenie? W ciągu roku przytyłam 10 kilogramów jedząc smaczne jedzenie.

Łącznie z owocami morza. Dobrze, że udało mi się schudnąć 15 kilogramów w ciągu następnego roku, zdrowo się odżywiając i ćwicząc z trenerem. Nie muszę już dbać o to, by przez przypadek nie zniszczyć ubrań, by codziennie szorować podłogi i gotować rano wielki gar jedzenia dla całej rodziny i jeść, póki się nie zepsuje.

Nowoczesne urządzenia, normalne ceny i perspektywa na lepsze jutro pozbawiły mnie tych problemów. Pamiętam, że na święta ubierałam się w najlepsze rzeczy. Przecież spotykaliśmy się z krewnymi mojego męża, mieszkańcami wioski, ubranymi we wszystko, co było wcześniej schowane w ich ogromnych szafach. Jak mogłoby być inaczej?

Teraz zdaję sobie sprawę, że jest to śmieszne. Rzeczy można wyrzucić, jeśli wyszły z mody. Nie należy się tego bać: to tylko ubrania. Kiedyś widziałam w telewizji młodych ludzi z kolczykami w pępkach, potępiałam nawet zwykłe kobiety z kolczykami w uszach.

Rok temu zrobiłam sobie tatuaż. Mały, na ręce. Teraz podchodzę do takich rzeczy zupełnie inaczej. Uważam, że nie należy nikogo oceniać. Chcesz? Proszę bardzo. Tylko nie wchodź nikomu w drogę.

Mieszkamy z Wiolą w różnych miastach, ale od czasu do czasu się spotykamy. Ona ma teraz dzieci, własne życie. Moje dzieci wciąż nie mogą się uspokoić. Potrzebują służących dla swoich dzieci, kucharek, sprzątaczek. Nie potrzebują jednak mamy.

Da się to wywnioskować z naszych rozmów, więc nie kłamię, proszę mnie zrozumieć. Myślałam, żeby zacząć wysyłać im trochę pieniędzy, ale dzieci zaczęły przesadzać, więc przestałam to robić.

Wiem, że na starość nikt nie poda mi szklanki wody. Ale teraz czasy są inne. Kiedy będę stara, moje dzieci będą same wychowywać swoje wnuki, nie będą miały dla mnie czasu. Kiedyś ludzie umierali tak jak mój mąż, przed 50 rokiem życia.

Wtedy dzieci były prawdziwym wsparciem. Teraz wszystko się zmieniło. Na starość zostajemy sami. Czy to samolubne? Być może. Ale to prawda. Dokonałam wyboru. Każdy może mnie zatem osądzać, lecz nie obchodzi mnie to.

Spędź przynajmniej trochę czasu w sposób, w jaki ja przeżyłam większość swojego życia. Potem możemy porozmawiać na ten temat.

Główne zdjęcie: planet

var adsinserter = adsinserter || {}; adsinserter.tags = ['fullads'];