Kapusta biała, kalafior, brokuły, kalarepa, kapusta pekińska i czerwona, a także inne jej odmiany... Hodowla kapusty dokonuje się za pomocą różnych technik, jednak często owa roślina warzywna jest atakowana przez wielu szkodników.
Lecz kapusta u mojej sąsiadki jest bardzo ładna, można ją śmiało nazwać dekoracją ogrodu! Byłam ciekawa, więc zapytałam, jaki jest sekret hodowli kapusty i jaki ma sposób na zwalczanie ślimaków w ogrodzie, którzy wygryzają dziury w kapuście? Sąsiadka chętnie ujawniła mi swój sposób z użyciem zwykłej pasty do zębów!
Jest to skuteczny sposób nie tylko na ślimaków, ale także na zwalczanie innych głównych szkodników kapusty. Chodzi o następujących szkodników:
- Zielone gąsienice, które mają czarne kropki. Są one o długości 3-4 cm;
- Kapuściana ćma larwa o zielonym kolorze, którą trudno zauważyć na liściach;
- Pchły kapusty, mające długość około 2 mm, są brązowe, zielone lub czarne;
- Błyszczka jarzynówka – owad o szarym, zielonym lub brązowym kolorze, mający ciemne paski. Ma długość do 1 cm.
Należy stosować klasyczną pastę do zębów z miętą.
Aby przygotować roztwór, należy w 1 wiaderku wody (około 10 litrów) rozprowadzić około 3-4 łyżki pasty do zębów.
Aby uzyskać maksymalną skuteczność, roztwór należy przykryć pokrywką, a zatem pozostawić w ciepłym miejscu na kilka godzin.
Aby opryskiwać roztworem liście kapusty, przyzwyczaiłam się do korzystania z butelki z rozpylaczem. Jednak, jeśli taka się nie znajdzie, możemy użyć zwykłej miotły, zanurzając ją w wiadrze z roztworem.
Najważniejszą rzeczą w przypadku korzystania z roztworu pasty do zębów jest równomierne jego rozprowadzenie. Warto pilnować, aby rozprowadzenie było dokonane na całej powierzchni liścia.
Najlepszy czas na rozprowadzenie roztworu – to wieczór. Chodzi o to, aby palące promienie słońca nie spaliło liście kapusty, bowiem takie oddziaływanie słońca na roślinę może poważnie zaszkodzić plonom. Wtedy zmniejsza się odporność kapusty i zwiększa się jej podatność na choroby owej rośliny warzywnej.
Pasta do zębów doskonale przylega do powierzchni liści kapusty, więc nie ma potrzeby dodawać do roztworu jakieś inne specjalne składniki.
Po zebraniu obfitych plonów kapustę wystarczy spłukać obficie bieżącą wodą.
Główne zdjęcie: google.com