Jeśli w Twoim pokoju brakuje przytulności, powiewu świeżości lub po prostu chcesz dodać jakiś ładny element, proponuję rozważyć zakup rośliny domowej. Mieszkanie lub dom od razu się odmieni. Nawet w pokoju o wysokim standardzie znajdzie się miejsce na kwiat.
Wiele gospodyń długo zwleka z podjęciem tego kroku, ponieważ roślina będzie kwitnąć tylko wtedy, gdy się o nią dobrze zadba. A to z kolei jest kłopotliwe zadanie. Ważne jest, aby regularnie podlewać roślinę i nawozić w zależności od pory roku. Nie należy zapominać o tym, by przesadzać roślinę - korzenie potrzebują przestrzeni.
Głównym problemem jest pleśń, która pojawia się w doniczkach. Jeśli nic nie będzie zrobione w porę, roślina może zachorować. Istnieją cztery przyczyny powstawania pleśni:
-
Zbyt intensywne i zbyt częste podlewanie. Stale wilgotna gleba to sprzyjające środowisko dla rozwoju pleśni.
-
Woda zalega na dnie doniczki i w glebie. To może być z powodu braku drenażu. Wracamy ponownie do pierwszego powodu, ponieważ z niego wynika drugi.
-
Wiosną i jesienią powietrze jest wilgotne, a to również sprzyja rozwojowi pleśni.
-
Gleba zawiera różne sole. Pleśń lubi środowisko kwaśne, więc pojawi się w twojej doniczce przy pierwszej lepszej okazji.
Podpowiadam co zrobić, gdy zauważysz pleśń na ściankach doniczki.
-
Aby pozbyć się pleśni, najpierw usuń górną warstwę gleby. Zrób to ostrożnie, w przeciwnym razie uszkodzisz drobne korzenie na powierzchni. Górną warstwę można wyrzucić.
-
Następnie rozpoczynam leczenie. Potrzebna będzie szklanka ciepłej wody i kwas cytrynowy. W szklance rozcieńczam łyżeczkę kwasu. Tym roztworem podlewam ziemię w doniczce, aby pozbyć się wszelkich zarodników pleśni, które mogły tam pozostać.
-
Dla pewności proponuję dodać fungicydy - są to sprawdzone środki grzybobójcze.
Aby pleśń nie pojawiła się ponownie, należy zastosować odpowiednie środki zapobiegawcze.
-
Należy przestrzegać zasad podlewania i uważać na ilość wody. Podlewaj rośliny, gdy powierzchnia gleby stała się sucha.
-
Pleśń lubi się rozwijać tam, gdzie jest wysoka wilgotność powietrza i mały dostęp do światła. Dlatego warto wybrać miejsce z dużą ilością światła i bez przeciągów.
-
Co jakiś czas należy dodać do gleby roztwór kwasku cytrynowego lub nadmanganian potasu. Środki te doskonale sprawdzają się podczas walki z pleśnią.
Główne zdjęcie: rykodelniza