Buraki to bardzo smaczne i zdrowe dla naszego organizmu warzywo. W tym roku na swojej działce posadziłam buraki na grządkach. Aby plony były duże i smaczne, przeprowadzam specjalne nawożenie. Opowiem dziś więcej o tym, jak podlewać buraki, aby stały się słodkie i smaczne.
Nawóz dla buraków
W czerwcu dokarmiam buraki roztworem kwasu borowego. Kwas borowy składa się z boru, ten mikroelement jest niezbędny dla buraków. Bardzo często kwas borowy jest częścią nawozów chemicznych. Jednak ja bezpośrednio stosuję bor do buraków.
Co daje nawożenie buraków kwasem borowym:
- dzięki borowi u buraków poprawia się fotosynteza, a to daję energię roślinom,
- bor stymuluje wzrost liści i korzenia,
- zwiększa się odporność roślin,
- nawóz z kwasem borowym poprawia walory smakowe i zwiększa zawartość cukru w burakach.
W tym nawozie podoba mi się aktywny wzrost buraków i poprawa jakości plonów. Rzeczywiście, dzięki takiemu nawozowi buraki rosną znacznie większe i smaczniejsze. Burak staje się słodki i dobrze smakuje.
Jak przeprowadzić dolistne nawożenie buraków
Aby przygotować roztwór, rozcieńczam 10 gramów kwasu borowego w proszku w szklance gorącej wody, aby proszek się rozpuścił. Rozlewam ten roztwór do wiadra z wodą o pojemności 10 litrów i dobrze mieszam.
Gotowym nawozem można podlewać buraki pod korzeń w ilości 500 ml na roślinę. Można też przeprowadzić nawożenie dolistne. W tym celu należy wlać gotowy roztwór do opryskiwacza. Mam opryskiwacz na 16 litrów, wygodnie jest nosić go na plecach i natychmiast spryskiwać rośliny. Spryskuję buraki roztworem kwasu borowego. Przez liście roślina szybciej wchłania niezbędne mikroelementy.
Nawożenie buraków kwasem borowym można łączyć z podlewaniem. Jednak dolistne nawożenie należy wykonywać przy suchej, spokojnej pogodzie. Najlepiej jest to robić o godzinie 18 lub 19 na kilka godzin przed zachodem słońca.
Posadzone buraki w grządkach.
Buraki naprawdę lepiej smakują dzięki nawożeniu kwasem borowym, a w korzeniach zwiększa się poziom karotenu, witaminy C i cukru. Dlatego plony buraków są znacznie lepszy przy tak prostym nawożeniu dolistnym.
Główne zdjęcie: google.com