Ocet jabłkowy zalicza się do jednych z najwspanialszych produktów naturalnego pochodzenia. Posiada on wiele wartościowych właściwości. Jest on pomocny przy odchudzaniu, obniżaniu poziomu cukru we krwi, bezsenności, zapobiegaganiu grzybicy oraz opuchliznom. Jest on także świetny przy sprzątaniu. Lecz dlaczego uważamy, że ocet jabłkowy jest idealny przy przemywaniu twarzy? Oto powody, które z pewnością was zaskoczą.
Ocet jabłkowy używany był już nawet 5000 lat temu. Używano go między innymi przy oczyszczaniu wątroby oraz ran i wzmacniania odporności. Dlaczego jest on taki dobry we wszystkim? Ocet jabłkowy posiada wyjątkowy skład chemiczny.
Co takiego zawiera ocet jabłkowy?
Jest on skarbnicą minerałów takich jak między innymi: fosforu, potasu, magnezu, siarki oraz krzemu, a także witamin z grupy B, witaminy C, biotyny oraz kwasu foliowego. Zawiera on również bardzo ważne aminokwasy, enzymy oraz pektyny.
Ocet jabłkowy używany jest przy okładach, nacieraniu oraz kąpielach. Można także wykorzystać go do przygotowania napoju. Wystarczy, że zmieszamy z miodem, co świetnie sprawdza się przy problemach ze snem. Kolejnym przykładem jesgo użycia jest przecieranie nim twarzy, ponieważ ma on niesamowite działanie na skórę. Zawiera on właściwości przeciwzapalne oraz zapobiega starzeniu, rozjaśnia i łagodzi zapalenia skórne. Ocet jabłkowy świetnie pomaga osobom ze skórą trądzikową. Trzeba go tylko wymieszać z zieloną glinką tak, by stworzyć gęstą masę nadającą się do nasmarowania nią twarzy. Pomoże to złagodzić stany zapalne oraz poprawić stan skóry.
Nadaje się nie tylko do przecierania twarzy, lecz także do płukania nim włosów. Wystarczy, że wymieszasz łyżkę octu jabłkowego z litrem wody, opłuczesz tą mieszanką włosy zaraz po umyciu głowy oraz spłukasz to szamponem. Jego właściwości sprawiają domykanie się łusek włosów, co wpływa na ich rozdwajanie się i plątanie, a także sprawia, że włosy są miętsze oraz bardziej się błyszczą. Idzie za tym zdrowy wygląd. Natomiast gdy wsmarujemy taką mieszankę w skórę głowy i pozostawimy na około pół godziny, pomoże to na nasz łupież oraz swędzenie skóry głowy. Pomoże to przywrócić skórze odpowiednie pH, pozbędzie się bakteri i wzmocni cebulki włosów, przez co włosy przestaną wypadać.
Czy przecieranie twarzy octem jabłkowym jest bezpieczne?
Oczywiście. Z książki pt. „Szczęśliwa skóra. Naturalny program domowej ekopielęgnacji” możemy się dowiedzieć, że ocet jabłkowy to najlepszy naturalny środek ściągający, ponieważ potrafi on przywrócić skórze odpowiednie pH, nawilżyć skórę, zahamować przetłuszczania się, poprawić cyrkulację krwi oraz zabić bakterie oraz drożdżaki, co jest zapobiega pojawianie się wyprysków.
Jak odpowiednio używać octu jabłkowego?
Według Adiny Grigore oraz innych ekspertów ocet jabłkowy to substancja drażniąca, więc powinno się go rozcieńczyć przed użyciem w stosunku jeden do czterych, czyli do użytej ilości octu użyć cztery razy tyle samo wody. Wystarczy przetrzeć twarz octem używając do tego wacika bądź spryskać nim twarz 2 razy dziennie i nie zmywać.
Oto bardzo prosty przepis na samodzielne przygotowanie octu jabłkowego w domu.
1. Drobne pokrojenie nie pryskanych jabłek wraz ze skórką.
2. Włożenie pokrojonych jabłek do czystego, szklanego naczynia.
3. Zalanie przegotowaną lecz nie gorącą już wodą z łyżką cukru.
4. Przykrycie naczynia ręczniczkiem bądź lnianą ścierką i zabezpieczenie go gumką recepturką.
5. Odstawienie całości do ciepłego oraz ciemnego miejsca.
6. Odczekanie około dwóch tygodni na zbrązowienie jabłek i nie wypływanie ich na powierzchnię wody.
7. Odcedzenie płynu z jabłek i wlanie do czystego naczynia, przykrycie ścierką i powtórne odstawienie na około trzy tygodnie. Będziemy wiedzieć kiedy ocet jest gotowy po jego silnym zapachu.
8. Przelanie octu do szklanych oraz ciemnych buteleczek i przechowywanie w takich miejscach jak piwnica, spiżarnia bądź szafka.
Główne zdjęcie: kobieta.onet.pl