Jak ci się podoba ten gigantyczny potwór?
W rzeczywistości ten „potwór” wygląda jak pojedynczy organizm tylko z zewnątrz. To jest tak zwany pirosom - istota, która składa się z wielu malutkich stworzeń. Te małe organizmy są jak meduzy.
Na tym zdjęciu znajduje się mały pirosom, który właśnie zaczął się formować. Możesz zobaczyć powiększony obraz takiej kolonii.
Małe pirosomy tworzą gigantyczne kolonie o długości kilku metrów. W ten sposób skuteczniej jest zdobyć jedzenie dla siebie i odstraszyć wrogów, którzy wolą trzymać się z dala od takiego olbrzyma.
Robak o „śmiesznej twarzy potwora”
Hydrotermalny robak głębinowy Nereis sandersi. Mieszka w oceanicznych wulkanach. Natura jest dziwna.
Ich bliscy krewni - robaki Nereis diversicolor - w ZSRR zostali złapani na Morzu Azowskim, aby nakarmić nimi jesiotry. Jesiotrom bardzo brakowało swoich ulubionych mięczaków i chętnie przestawiały się na nowe pożywienie.
Niesporczaki
To jest Niedźwiedź Wodny lub, naukowo, niesporczaki. Bardzo małe zwierzęta z fantastycznymi wskaźnikami przeżycia. Byli wysyłani w kosmos - latali tam 10 dni i 68% z nich przeżyło!
Niesporczaki dorastają do 1,5 mm i są bardzo leniwe - pokonują zaledwie 3 mm w 2 minuty. Ale superstabilne. Kurczą się w kulkę i żyją bez wody i powietrza. Naukowcy badają zjawisko niesporczaków i marzą o zapożyczeniu ich „mechanizmu” dla ludzi.
Niedźwiedzie wodne są szeroko rozpowszechnione na całej planecie. Występują także w Himalajach na wysokości 6 km i na dnie oceanu - głębiej niż 4 km. Ale łatwo też wspinają się w niebezpieczne miejsca - na przykład Arktykę lub gorące źródła. Bardzo kochają mech - w 1 gramie znajduje się nawet 1000 niedźwiedzi wodnych!
Główne zdjęcie: google.com