Wybierając nowy dywanik do łazienki, świadomie kupiłam taki, który można prać w pralce. Ponieważ lubię po kąpieli stanąć na czystym, miękkim dywaniku. Przez pierwszy miesiąc był dokładnie taki sam. Ale po kilku miesiącach zauważyłam, że nawet po praniu nie jest już taki miękki, a do tego długo schnie.
Zaczęłam myśleć i zastanawiać się jak naprawić sytuację. Postanowiłam zmienić swoje podejście do prania.
W międzyczasie zebrałam listę najczęstszych błędów dotyczących dbania o dywanik łazienkowy.
-
Nie należy prać dywaników przy użyciu proszku do prania. Nie rozpuszcza się całkowicie, osadza się we włóknach i powoduje, że dywanik nie jest już miękki. Lepiej jest używać żelu lub mydła.
-
Temperatura prania nie powinna przekraczać 40 stopni.
-
W przypadku prania w pralce wybierz prędkość wirowania wynoszącą 800.
-
Nie należy używać płynu do zmiękczania tkanin. Zostaje w tkaninie. Taki dywanik dłużej schnie i jest mniej chłonny.
-
Nie należy używać wybielaczy ani proszków wybielających. Przyspieszają one niszczenie włókien.
-
Pierz dywanik co najmniej raz w tygodniu. Może wyglądać na czysty, ale w łazience zawsze jest dużo wilgoci. W takim środowisku bakterie rozmnażają się szybciej. Stajemy na dywaniku stopami przed i po kąpieli. Wielokrotnie w ciągu dnia chodzimy do umywalki w skarpetkach, kapciach lub boso.
W wyniku wielokrotnych prób i błędów udało mi się zrozumieć następujący algorytm prania. Teraz mój dywanik jest idealnie czysty. Wystarczy robić to samo przynajmniej raz na 1-2 miesiące.
Dzielę się sposobem na pranie dywaniku łazienkowego, aby zawsze był puszysty, miękki i pięknie pachniał - sekretem jest odpowiednie pranie!
Aby uzyskać taki efekt, piorę dywanik w dwóch etapach.
-
Najpierw wkładam dywanik do wanny, dobrze moczę go w wodzie i nacieram mydłem do prania.
Sprawdzi się każdy rodzaj mydła do prania. Najchętniej używam naturalnego mydła o zapachu cytrynowym. Mydło wnika głęboko we włókna, usuwa obce zapachy i pozbywa się wszystkich zabrudzeń.
-
Dywanik pocieram bardzo dobrze, z obu stron. Powinien być cały nasączony mydłem.
-
Zostawiam go w takim stanie na 15 minut.
-
Drugim krokiem jest włożenie dywaniku do pralki. Jeśli Twój dywanik nie nadaje się do prania w pralce (producent był zobowiązany podać taką informację na produkcie), pierz go ręcznie.
-
Temperaturę prania ustawiam na nie więcej niż 40 stopni Celsjusza. Koniecznie dodaj do żelu kilka łyżek sody oczyszczonej.
-
Nie dodaję środka do zmiękczania tkanin. Zamiast tego wlewam 100 ml wody i z dodatkiem 1/2 łyżeczki kwasku cytrynowego.
Główne zdjęcie: xitrosti.com