Pies był stary. Nawet według ludzkich standardów, ale dla psów taka ilość lat wydawała się po prostu nie do pomyślenia. Kiedy goście przychodzili do właścicieli, pies słyszał to samo pytanie:

- Jak wasz staruszek, wciąż żyje? - i byli bardzo zaskoczeni, widząc w drzwiach wielką głowę psa.

Pies nie obrażał się na ludzi - sam doskonale rozumiał, że psy nie żyją tak długo żyć.

A pies nadal żył, chociaż z każdym dniem coraz trudniej było chodzić, oddychanie stawało się coraz trudniejsze. Brzuch opadł, oczy stały się matowe, a ogon coraz bardziej przypominał obwisłą starą szmatę. Zniknął apetyt i pies jadł nawet swoją ulubioną owsiankę bez przyjemności.

Większość dnia pies spędzał leżąc na dywanie w dużym pokoju. Rankiem, gdy dorośli szykowali się do pracy, a córka właścicielki uciekała do szkoły, babcia wyprowadzała psa na dwór, ale pies nie lubił z nią chodzić. Czekał, aż Helena (tak miała na imię córka właściciela) wróci ze szkoły i zaprowadzi go na spacer. Pies był bardzo młody, gdy w domu pojawiło się małe stworzenie, natychmiast przejmując całą uwagę. Później pies dowiedział się, że to stworzenie jest dzieckiem, dziewczynką. I od tamtej pory wyprowadzano ich razem na spacer. Najpierw Lena była wyprowadzona wózkiem, potem mały człowieczek zaczął stawiać pierwsze niepewne kroki, trzymając się obroży psa, później zaczęli chodzić razem.

Od tamtej pory minęło dużo czasu ... Wychodząc na dziedziniec, pies skręcał za róg domu, w zarośnięte nieużytki i spoglądając na gospodynię, wchodził w krzaki. Nie rozumiał innych psów, zwłaszcza jamnika z trzeciego piętra, który usiłował podnieść łapy prawie w pobliżu samego mieszkania. Kiedy pies opuszczał krzaki, Helena brała go za obrożę i razem szli do grupy brzóz, przy której urządzono plac zabaw. Tutaj, w cieniu drzew, pies od dawna uwielbiał obserwować dzieci. Rozłożywszy się, opierając ramię o pień brzozy i wyciągając tylne łapy, pies drzemał, od czasu do czasu spoglądając w stronę ławki, na której gromadzili się rówieśnicy Heleny. Rudowłosy Wołodia, którego pies najbardziej odganiał kiedyś od Heleny, czasami podchodził do niego, kucał obok niego i pytał:

- Jak się masz, stary?

I pies zaczynał narzekać. Chłopaki na ławce byli rozbawieni warczeniem psa, ale Wołodia nie śmiał się, a wydawało się, że zrozumiał psa, kontynuował:

- Pamiętasz?..

Oczywiście pies pamiętał. Pies warczał, Wołodia słuchał, od czasu do czasu przypominając sobie zabawne (i nie tylko) przypadki. Wtedy Helena podeszła i powiedziała, głaszcząc ogromną głowę psa:

- Dobra. Chodźmy do domu, porozmawiacie wieczorem.

Pies szczególnie nie mógł się doczekać wieczornego spaceru. Latem lubił patrzeć, jak słońce chowa się za szarymi skrzyniami wieżowców, a wieczorny chłód zastępuje upał dnia. Zimą pies mógł długo podziwiać czarne niebo, jakby zrobione z miękkiego aksamitu, na którym ktoś rozsypał wielobarwne iskierki gwiazd. Co stary pies myślał w tych chwilach, dlaczego czasami wzdychał tak głośno? Kto wie…

Teraz była jesień, na dworze już robiło się ciemno i padał cichy, głuchy deszcz. Pies i Helena szli zwykłą trasą, gdy ucho wrażliwego psa usłyszało niezwykły dźwięk. Dźwięk był bardzo słaby i z jakiegoś powodu niepokojący. Pies spojrzał na Helenę - dziewczyna nie zauważyła dźwięku. Wtedy pies szybko rzucił się w zarośla krzaków, próbując znaleźć… Co? On nie wiedział. W całym długim życiu psa nie spotkał się jeszcze z takim dźwiękiem, ale dźwięk ten całkowicie podporządkował sobie świadomość psa. Prawie nie słyszał, jak Helena woła przestraszona, Wołodia ją uspokaja… Szukał i znalazł. Mała, mokra grudka otwierała maleńkie różowe usta w cichym krzyku. Kotek. Zwykły szary kotek, który zaledwie tydzień temu po raz pierwszy ujrzał ten świat swoimi niebieskimi oczami, dusił się w pętli zaciśniętej na jego szyi. Jego przednie łapy bezradnie ściskały powietrze, tylne ledwo sięgały ziemi.

Pies jednym ruchem potężnych szczęk przegryzł gałąź, na której wisiał kotek. Ten padł na mokrą trawę, nawet nie próbując wstać. Ostrożnie pies chwycił je zębami za kark i przyniósł Helenie.

- Co za śmieć przy... - zaczęła Helena i przerwała. Podniosła małą, drżącą grudkę. Próbowała zdjąć pętlę, ale mokra lina nie poddawała się.

- Do domu! - rozkazała i nie czekając na psa pobiegła do wejścia.

Kociak przeżył. Przez trzy dni leżał, nie reagując w żaden sposób na zamieszanie wokół. Piszczał tylko żałośnie, gdy wielki, brodaty mężczyzna o dziwnym przezwisku „Weterynarz” robił zastrzyki cienką, długą igłą. Czwartego dnia, widząc strzykawkę, kociak wczołgał się pod kanapę, co wywołało silne poruszenie wśród ludzi. A tydzień później po mieszkaniu galopowało psotne i absolutnie zdrowe kocie dziecko. Umiarkowanie niegrzeczne. Ale gdy tylko pies zawarczał lekko lub przynajmniej spojrzał groźnie na złośliwca, kociak natychmiast stawał się wzorem posłuszeństwa.

A pies z każdym dniem był coraz słabszy. Jakby oddał kawałek swojego życia uratowanemu kotkowi. Pewnego dnia pies nie potrafił wstać z łóżka. Ponownie wezwali weterynarza, on zbadał psa i rozwiódł ręce. Ludzie długo o czymś rozmawiali, Helena cicho płakała ... Potem brzękło szkło, weterynarz zaczął zbliżać się do psa, chowając ręce za plecami. I nagle zatrzymał się, jakby wyrosła przed nim ściana.

Ale to był tylko mały szary kotek. Wyginając grzbiet łukiem i unosząc ogon, kociak zasyczał po raz pierwszy w życiu, odpędzając od psa coś niezrozumiałego, ale bardzo przerażającego. Kociak bardzo bał się tego mężczyzny ze strzykawką. Ale coś sprawiło, że odpędzał weterynarza od psa ...

Weterynarz stał wpatrując się w przepełnione przerażeniem kocie oczy. Cofnął się, zwrócił się do Heleny:

- On nie pozwoli. Zabierz kota...

- Nie.

- Helena! - zawołała gospodyni. - Cóż, po co torturować psa?

- Nie. Niech tak będzie. Bez zastrzyków ...

Weterynarz spojrzał na kociaka, potem na zapłakaną Lenę, znowu na kociaka ... i wyszedł. Ludzie zajmowali się swoimi sprawami, mieszkanie było puste. Tylko babcia była zajęta w kuchni, od czasu do czasu szlochając i szepcząc coś niezrozumiałego.

Pies drzemał na macie, z wielką głową opartą na łapach i zamkniętymi oczami. Ale nie spał. Wsłuchiwał się w oddech kotka, który spał beztrosko, przytulony do psa. Słuchał i próbował zrozumieć, jak to małe, słabe zwierzę zdołało odpędzić dużego i silnego człowieka.

A kotek spał i śniło mu się, że pies jest znowu w niebezpieczeństwie, ale raz po raz przeganiał wroga. A gdy on, kociak, jest blisko, nikt nie odważy się zabrać jego przyjaciela.

Główne zdjęcie: storyfox.ru