W dzisiejszych czasach królują naturalne środki czystości, a te chemiczne raczej odchodzą w zapomnienie, ponieważ nie są przyjazne dla środowiska i samego człowieka. Te naturalne można wykonać nawet samemu i zaraz się o tym przekonacie.
1. Podłogi i blaty
W czyszczeniu takich powierzchni najważniejsza jest delikatność. Nie chcemy ich zniszczyć, ale chcemy pozbyć się bakterii i plam po jedzeniu.
Najlepiej zrobić płyn:
- pół szklanki białego octu winnego (125 ml),
- pół szklanki wody (125 ml),
- 2 łyżki sody oczyszczonej (20 g),
- 1 łyżeczka olejku o zapachu sosny lub innego dowolnego (5 ml)
Nie ma tutaj żadnej filozofii. Powyższe składniki wystarczy wymieszać i można cieszyć się naturalnym płynem. Można zamoczyć w nim ścierkę lub gąbkę, a nawet mop, jeśli czyścicie podłogi.
2. Kafelki w łazience
Na nich zabrudzenia pojawiają się szybko, szczególnie jeśli to łazienka. Zależy nam nie tylko na czystości, ale także dezynfekcji.
W tym pomogą Ci 3 składniki:
- 1/4 szklanki wody utlenionej (62 ml),
- 1/2 szklanki sody oczyszczonej (125 g),
- 1 łyżka mydła w płynie (10 g)
Składniki należy umieścić w jednym naczyniu i dokładnie je zamieszać. W rezultacie powstanie coś podobnego do pasty, którą można czyścić kafelki. Najlepiej sprawdza się ze szczotką lub szorstką stroną gąbki. Mieszankę należy zostawić na 10 minut i dopiero potem spłukać.
3. Okna i lustra
Idealny sposób na błyszczące okna. Polecamy ten sposób, jeśli jesteś alergikiem. Do wykonania najlepiej mieć butelkę ze spryskiwaczem:
- 1 łyżka sody oczyszczonej (10 g),
- 1/2 szklanki wody (100 ml),
Płyn stosuje się tak samo, jak te chemiczne. Wystarczy spryskać szyby i wytrzeć je ściereczką. Można stosować również na innych powierzchniach.
4. Naczynia
Niedokładne spłukiwanie płynu do naczyń może nam przysporzyć wiele problemów!
Szczególnie jeśli zawierał on dużo chemii. Aby tego uniknąć, polecamy naturalny płyn do naczyń:
- 3 łyżki białego mydła biodegradowalnego (30 g),
- 3 litry wody,
- 1/2 szklanki białego octu winnego (125 ml),
- cytryna
Mydło zetrzeć na tarce o grubych oczkach. Jako alternatywę można użyć mydła szarego, ale polecamy to, które jest w przepisie. Do wcześniej przygotowanej wody dodać mydło i mieszać, aż się rozpuści. Na koniec dodać ocet winny i sok z cytryny. Gotowe.
5. Lodówka i zamrażalka
Czystość w lodówce jest bardzo ważna i wpływa na jakość przechowywania naszego jedzenia.
Dla zachowania czystość polecamy:
- 2 łyżki sody oczyszczonej (20 g),
- 1/2 szklanki wody (125 ml)
Składniki wystarczy ze sobą porządnie zmieszać i wyczyścić taką mieszanką lodówkę i zamrażalkę. Tak samo, jak w przypadku kafelek, należy zostawić na 10 minut, a potem zetrzeć nadmiar.
Dla osób, które mają problem z brzydkim zapachem w lodówce, polecamy wstawić do środka kawę, rozkrojoną cytrynę lub wacik nasączony zapachowym aromatem.
Główne zdjęcie: google.com