Notatka Alberta Einsteina, zawierająca przepis na szczęśliwe życie, została sprzedana na aukcji w Jerozolimie za 1,56 mln dolarów.
Einstein dał ten liścik w 1922 roku kurierowi w hotelu w Tokio zamiast napiwku. Naukowiec właśnie dowiedział się, że otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki i powiedział kurierowi, że przy odrobinie szczęścia ten liścik okaże się o wiele cenniejszy niż napiwek.
Einstein napisał w nim, że osiągnięcie długo oczekiwanego celu nie gwarantuje szczęścia.
Twórca teorii względności wykładał w Japonii, gdy otrzymał Nagrodę Nobla. Kiedy do jego drzwi zapukał kurier z przesyłką, Einstein nie miał pieniędzy na napiwek.
W 1922 roku Albert Einstein dał kurierowi hotelu w Tokio dwie kartki zamiast napiwku (zdjęcie z 1950 roku). Zamiast tego wręczył kurierowi kartkę notesu z logo Imperial Hotel Tokyo. Kartka została napisana odręcznie w języku niemieckim przez słynnego fizyka:
„Ciche i skromne życie przynosi więcej satysfakcji niż pogoń za sukcesem i ciągłe zmartwienie, które się z tym wiąże”.
Druga notatka, napisana przez Einsteina w tym samym czasie, zawiera:
„Tam, gdzie jest wola, jest też i sposób”.
Ta kartka została sprzedana za 240 000 dolarów, poinformował Dom Aukcyjny Winners. Ostateczna cena dwóch kartek była znacznie wyższa niż oczekiwano, powiedział rzecznik Winners’a. Według niego, jedna z kartek została zakupiona przez osobę, która pragnęła zachować anonimowość. Dwie kartki zostały wystawione na sprzedaż przez siostrzeńca kuriera, który otrzymał je od Alberta Einsteina.
Słynne rady Alberta Einsteina:
-
Aby rozwiązać problem, trzeba zmienić sposób myślenia, który do niego doprowadził.
-
Prawdziwą oznaką inteligencji nie jest wiedza, lecz wyobraźnia.
-
Wciąż nie znamy jednej tysięcznej procenta wszystkiego, co objawia nam natura.
-
Kiedy podrywasz piękną dziewczynę, godzina wydaje się być sekundą. Kiedy siedzisz na rozgrzanym piecu, sekunda wydaje się być godziną. To jest względność.
Główne zdjęcie: turba-urba.org