„Idealna rzecz dla mnie to taka, która jest absolutnie zbędna. Nie można nią pisać, nie można czesać włosów i nie można zadzwonić. Tego przedmiotu nie można umieścić na komodzie Ludwika XIV. Można go po prostu założyć - właśnie to jest biżuteria” - S. Dali.
Broszka „Rubinowe usta” (Ruby Lips with Teeth Like Pearls), 1958 rok.
Salvador Dali wielokrotnie przekonywał świat o uniwersalności swojego talentu. Pomysł na własną kolekcję biżuterii o wyjątkowym, surrealistycznym wdzięku już od wielu lat istniał w jego głowie. Mistrzowi w końcu udało się wcielić w życie swoje projekty, gdy poznał utalentowanego jubilera Carlosa Alemany.
Alemany urodził się w Buenos Aires w latach 30. Był dyrygentem orkiestry tanga i koncertował w Ameryce Łacińskiej, Europie i Stanach Zjednoczonych. W latach 40. zaczął studiować jubilerstwo w Nowym Jorku, a poznawszy Dalego w latach 50, był w stanie urzeczywistnić szalone fantazje geniuszu surrealizmu. Projektanci współpracowali do 1971 roku.
S. Dali, C. Alemany „Oko czasu” (The Eye of Time), 1949 rok, platyna, diamenty, rubin, emalia, mechanizm Movado 50SP.
Biżuteria została wykonana z luksusowych kamieni szlachetnych sprowadzonych z Konga – szmaragdów, szafirów, lapis lazuli, malachitu.
Dali wymyślił projekt, wybrał materiały, skupiając się nie tylko na kolorze, kształcie i kosztowności materiału, ale także na symbolicznych znaczeniach przypisywanych kamieniom i metalom szlachetnym.
Modelka przedstawiająca biżuterię autorstwa Salvadora Dali.
Według szkiców Dalego jubiler Carlos Alemany stworzył 37 przedmiotów biżuterii, a dwa kolejne powstały po śmierci artysty. W sumie na świecie jest 39 prac jubilerskich opartych na szkicach Salvadora Dali. Od początku wojny w 1941 roku, kiedy Dali mieszkał i pracował w Stanach Zjednoczonych, firma nowojorskich jubilerów „Alemany & Ertmanwciela” wcieliło w życie fantazję mistrza. Po kolei pojawiają się dzieła sztuki.
Szkice biżuterii autorstwa Salvadora Dali w sali wystawowej „Dali-Joies” Teatru Muzeum Dali w Figueres.
Pierwsze 22 dzieła sztuki kupił amerykański milioner Cummins Catherwood, a w 1958 roku właścicielem kolekcji została Fundacja Owena Chasema, która kupiła również wszystkie kolejne dzieła Dalego. W 1981 roku surrealistyczna biżuteria stała się własnością saudyjskiego multimilionera, który następnie sprzedał całą kolekcję trzem firmom z Japonii. Jeden z tych kupców zainicjował następnie powrót biżuterii na ich ojczyznę, do Hiszpanii.
W 1999 roku Fundacja „Gala – Salvador Dali” kupiła całą kolekcję stworzoną przez genialnego Hiszpana za 900 milionów peset (5,5 miliona euro). Dziś 39 biżuterii zrodzonych z surrealistycznych fantazji Dalego można zobaczyć w Teatrze Muzeum w Figueres w Wieży Galatea, gdzie stworzono dla nich stałą salę wystawową.
„Słoń kosmiczny”, 1961 rok
Kolekcja biżuterii Salvadora Dali to jedyny w swoim rodzaju zestaw biżuterii o niesamowitym połączeniu tematów, materiałów, rozmiarów i kształtów - rozpoznawalny i niepowtarzalny styl mistrza. Złoto, platyna, kamienie szlachetne, perły i korale nie są już tylko drogimi materiałami. Nie były wykorzystane do zrobienia kolczyków, broszek czy naszyjników, ale do serca, ust, oczy, kwiatów, postaci zwierzęcych i antropomorficznych, symboli religijnych i mitologicznych.
S. Dali „Żywy kwiat” (The Living Flower), 1959 rok. Złoto, diamenty, malachit
Wśród biżuteryjnych fantazji Salvadora Dali: ulubiony obraz surrealisty - „Słoń Kosmiczny” (1961), ekscytujące i zmysłowe „Rubinowe Usta” (1949), „Żywy Kwiat”, „Oko Czasu” z łezką w rogu, „Krwawiący Świat” (1953) i oczywiście „Królewskie Serce”, o które prosiła Gala. Co prawda Dali poświęcił mechaniczne serce koronacji Elżbiety II.
Wspaniałe rubinowe i niewątpliwie żywe serce: 46 rubinów, 42 diamentów i 4 szmaragdy połączone w jednej szlachetnej kompozycji. Dzieło wykonane jest w taki sposób, że środek jest podobny do prawdziwego serca.
„Królewskie serce”, 1953 rok
Niektóre prace Dalego mają mechanizmy i mogą się poruszać. „Żywy kwiat” otwiera i zamyka płatki (dłonie), „Rubinowe Serce” bije, a „Upadły Anioł” trzepocze skrzydłami.
S. Dali, C. Alemany. Broszka „The Honeycomb Heart”, 1949 rok, złoto, diamenty, rubiny
S. Dali. „Naszyjnik ze splecionymi kończynami”, 1964 rok, złoto, diamenty, ametyst, szafir
S. Dali „Jezioro łabędzie”, 1959 rok, złoto, diamenty, akwamaryny, szmaragdy, szafiry, kryształ górski.
S. Dali „Dłoń w kształcie liścia”, 1949 rok, złoto, szmaragd, rubiny.
S. Dali, C. Alemany „Pax Vobiscum”, 1968 rok, złoto, diamenty, kwarc, obraz na drewnie.
S. Dali „Krzyż Gałęź”, 1959 rok, złoto, platyna, brylanty, rubiny, szmaragdy.
S. Dali „Grono nieśmiertelności”. „Anioł wieczności”, 1970 rok. Złoto, ametysty, szmaragdy, kwarc dymny.
Broszka „Trwałość pamięci”, 1949 rok.
Główne zdjęcie: lime.energy