Zapewne wszyscy wiedzą jak smakuje ciasto z wątróbki, które przygotowuje się z naleśników wątrobowych z nadzieniem: warzywnym lub grzybowym, które są posmarowane sosem czosnkowym na majonezie. To bardzo proste danie, ale potrzebujemy poświęcić co najmniej 1 godzinę aktywnego czasu na jego przygotowanie.
Dziś chcemy zwrócić waszą uwagę na sprawdzony przepis na ciasto z wątróbki drobiowej z warzywami. Od razu powiem, że jest to wersja uproszczona torta wątróbkowego. Do przepisu wprowadziłam oczywiście pewne zmiany.
Składniki potrzebne do przygotowania tego dania:
- Wątróbka drobiowa – 700 g
- Cebula – 500 g
- Marchew – 500 g
- Kasza manna – 100 g
- Kefir (lub mleko) – 100 g
- Majonez – 150 g
- Śmietana – 300 g
- Jajko – 1 szt.
- Czarny pieprz mielony, a także sól – do smaku
- Olej roślinny do smażenia
Korzystamy z tortownicy o średnicy 26 cm
Otóż, zaczynajmy...
Najpierw przygotowujemy wątróbkę drobiową – zdejmujemy nadmiar tłuszczu (jeśli występuje), oczyszczamy z błonek (czasami łatwo je zauważyć), a na koniec dokładnie spłukujemy. Następnie przepuszczamy przez maszynkę do mięsa lub mielimy przy pomocy blendera. Pożądane jest, aby konsystencja była bardzo gładka i delikatna. Ja najpierw przepuszczam wątróbkę przez maszynkę do mięsa, a następnie mielę przy pomocy wysokoobrotowego blendera.
Teraz do miski z mieszanką wątrobową wlewamy świeży kefir (ale w żadnym wypadku nie kwaśny) lub mleko, wsypujemy semolinę, dodajemy sól, pieprz według własnego uznania. Następnie odkładamy na co najmniej 30 minut, aby kasza manna dobrze napęczniała.
W międzyczasie obieramy cebulę, a także marchew, a następnie kroimy cebulę na półpierścienie. Marchewkę należy zetrzeć na tarce. Marchew i cebulę dajemy na patelnię, zatem wlewamy trochę oleju roślinnego (3-4 łyżki), a następnie chwilę smażymy, aż warzywa zmiękną. Na koniec dodajemy trochę soli i czarnego pieprzu mielonego (lub także inne przyprawy) według własnego uznania. Smażymy wszystko kolejne 2 minuty, zatem zdejmujemy z ognia.
Wystarczy pół godziny, aby kasza manna w mieszance wątrobowej wystarczająco spęczniała. Po upływie tego czasu bierzemy naczynie do pieczenia o średnicy 24-26 cm, natłuszczamy niewielką ilością masła (lub oleju roślinnego), a następnie wlewamy połowę mieszanki wątrobowej.
Wykładamy warstwę smażonych warzyw. Równomiernie ją rozkładamy, zatem wyrównujemy powierzchnię.
Teraz wlewamy drugą połowę mieszanki wątrobowej. Nagrzewamy piekarnik do 180 stopni Celsjusza. Następnie naczynie z daniem wkładamy do piekarnika i pieczemy przez około 20 minut. Na wierzchu pojawi się chrupiąca skórka.
W międzyczasie w osobnej misce łączymy śmietanę, majonez, a także jajko kurze. Nawiasem mówiąc, majonez można zastąpić kwaśną śmietaną.
Po 20 minutach ciasto z wątróbki wyjmujemy z piekarnika, wlewamy sos śmietanowy.
Znowu wkładamy do piekarnika i pieczemy jeszcze około 30 minut. Sos śmietanowy na wierzchu powinien zrobić się lekko rumiany. Ciasto z wątróbki albo wątróbki królewskie to bardzo delikatne i pachnące danie. Jego smak przypomina coś pomiędzy budyniem, a zapiekanką. Watro przygotować to pyszne danie! Życzymy wszystkim smacznego!
Główne zdjęcie: google.com