Odpowiadając na liczne prośby subskrybentów, chciałabym podzielić się sprawdzonym przepisem. Sposób ten wypróbowany był przez naszych przodków i setki kilogramów zjedzonych pierogów i pierożków, gwarantuje pyszne i puszyste ciasto.
Moim zdaniem nie ma potrzeby odkrywania koła na nowo, wystarczy postępować zgodnie z prostymi zasadami gotowania wymyślonymi przez nasze babcie. Przepis, który podam nie jest nowy. Ku mojemu zdziwieniu wielu go nie zna, jeżeli jesteś zainteresowany - czytaj, komentuj, ucz się nowych sposobów. Chcę tylko podkreślić, bez chwalenia siebie że przepis jest świetny, a pierożki wyjdą niesamowite!
Do rzeczy!
Jako nadzienie można użyć dowolnego mięsa mielonego, grzybów, ryb i ogólnie wszelkiego rodzaju innych dodatków. Moje dzieci uwielbiają pierożki ze smażonym mięsem mielonym lub słodkimi wiśniami. Wybór nadzienia zależy od Ciebie. Podam tylko przepis, jak przygotować ciasto, a zagniecenie jego zajmuje tylko pięć minut!
- Mleko – 200 ml
- Mąka pszenna – 500 g
- Suche drożdże – 2 łyżeczki
- Cukier – 80 g
- Masło – 100 g
- Jaja – 1 szt
- Cukier waniliowy – 1 opakowanie
- Sól – do smaku
W 20 gramach (miara względna, mierzymy na oko, czyli bardzo małą ilość) ciepłego mleka, rozpuszczam drożdże i mielę z cukrem, aż się spienią. Roztapiam masło w kuchence mikrofalowej, aż będzie miękkie. Używam minimalnej mocy.
Do miski wsypuje mąkę, dodaje masło, rozcieńczone drożdże z cukrem, resztę ciepłego mleka, sól, cukier waniliowy i jajko. Trzepaczką, a następnie rękami mieszam masę do uzyskania jednolitości, powinno być lekko lepkie, ale nie rzadkie. W razie potrzeby dodaję mąkę. Przykrywam ręcznikiem i wstawiam do zimnego piekarnika. Niema tam ruchu powietrza i ciasto nie będzie przeszkadzało w kuchni. Po dwóch godzinach odpoczynku ciasto jest gotowe!
Dzielę na małe równe części i rękami, nasmarowanymi olejem słonecznikowym, formuję pierożki z dowolnym nadzieniem! Ciasto okazuje się bardzo lekkie i przyjemnie lepkie!
Kładę pierożki na blasze do pieczenia w niewielkich odstępach od siebie. Lekko posypuję blachę mąką, w tym przypadku nie trzeba jej smarować ani wykładać pergaminem. Możesz też położyć pierożki spodem w mąkę.
Piekę w piekarniku nagrzanym do 220 stopni przez dwadzieścia minut. Wszystko! Serwujemy na stół! Jak mówią, szybko, łatwo i przyjemnie!
W ten sam sposób możesz upiec duży pieróg! Będzie to jeszcze łatwiejsze! Większość ciasta wyłóż na spód blachy do pieczenia, wyrównaj mokrymi rękami, następnie równomiernie rozłóż nadzienie i ułóż drugą - małą część ciasta na wierzchu, tej części też nie trzeba wałkować. Delikatnie rozciągnij i wyrównaj dłońmi, uszczypnij i złóż brzegi ciasta wzdłuż krawędzi blachy do pieczenia - do wewnątrz. Gotowe! Musisz piec trochę dłużej, aż utworzy się piękna złocistobrązowa skórka! Przed pieczeniem ciasto można posmarować mlekiem.
Główne zdjęcie: google.com