Chcesz zrobić pyszne i proste ciasto do herbaty, ale nie masz piekarnika? Nie ma problemu!

Dzisiaj podzielę się przepisem na najprostszą szarlotkę, której nie trzeba piec w piekarniku. Porowate, miękkie, powietrzne ciasto, które rozpływa się w ustach, można ugotować na zwykłej patelni bezpośrednio na kuchence. Ten przepis od dawna stosuję na działce, gdzie mam tylko małą kuchenkę elektryczną.

Zamiast jabłek możesz wziąć gruszki, brzoskwinie lub dowolne jagody. Ciasto okazuje się bardzo smaczne i łatwe w przygotowaniu!

Składniki do przygotowania szarlotki na patelni:

  • Jaja kurze - 4 szt.
  • Jabłka - 3 szt.
  • Mąka - około 200 g
  • Cukier - 120-140 g
  • Cukier waniliowy - do smaku
  • Proszek do pieczenia - 2 łyżeczki.
  • Olej roślinny - 100 ml

Zacznijmy gotować

Pierwszym krokiem jest obranie jabłek ze skórki i usunięcie rdzenia. Miąższ jabłkowy kroimy na małe kawałki o dowolnym kształcie. Aby zapobiec ciemnieniu jabłka, można skropić je sokiem z cytryny, ale nie jest to konieczne.

foto: google

Następnie wbijamy jajka do głębokiej miski, dodajemy cukier, wanilinę lub cukier waniliowy do smaku i ubijamy mikserem na średniej prędkości przez kilka minut, aż utworzy się bujna lekka pianka.

foto: google

Następnie dodajemy olej roślinny i mieszamy. Przesiewamy i dodajemy do ciasta mąkę i proszek do pieczenia.

foto: google

Wszystko miksujemy ręcznie lub mikserem (na najmniejszej prędkości). Gotowe ciasto powinno być gładkie i płynne.

foto: google

Do gotowego ciasta dodajemy pokrojone wcześniej jabłka. I wszystko dobrze mieszamy.

foto: google

Następnie wstawiamy patelnię na ogień, podgrzewając niego na najniższym ogniu. W tym momencie wycinamy kółko z papieru do pieczenia wzdłuż wewnętrznej średnicy (wzdłuż dna) patelni. Kładziemy papier na dnie patelni, wlewamy ciasto z jabłkami i wyrównujemy. Przykrywamy patelnię pokrywką i pozostawiamy się smażyć na najmniejszym ogniu.

foto: google

foto: google

Ciasto będzie gotowe w ciągu 40-50 minut. Chciałabym podkreślić, że czasy pieczenia ciasta na patelni mogą się znacznie różnić. Zależy to od średnicy patelni (wysoki placek będzie smażyć się dłużej), rodzaju materiału, mocy grzania itp. Dlatego należy obserwować postęp pieczenia.

Gdy ciasto przestanie być płynne w środku, zdejmujemy pokrywkę i sprawdzamy, czy ciasto jest gotowe wykałaczką – powinna ona wyjść sucha, bez przyklejonych cząstek surowego ciasta.

Ostrożnie oddzielamy brzegi ciasta od boków patelni szpatułką, przewracamy na talerz, zdejmujemy pergamin i posypujemy cukrem pudrem. Ciasto okazuje się bardzo delikatne, aromatyczne i niesamowicie smaczne. Palce lizać!

Główne zdjęcie: google.com