Ogórki kiszone są częstym gościem na naszym stole w okresie zimowym. Można z nich przygotować dziesiątki, a nawet setki różnych sałatek i innych potraw.
A dziś zapraszam do ugotowania niezwykłej przystawki z kiszonych ogórków. Jestem pewna, że jeszcze tego nie próbowałeś! To ogórki kiszone smażone w cieście!
Oczywiście możesz pomyśleć, jak to usmażyć kiszone ogórki - ale okazuje się, że można! Niedawno spróbowałam takiej przekąski na imprezie i sama byłam zdumiona - jakie to pyszne! Przygotowanie wydaje się niezwykłe, ale zachęcam każdego chociaż raz spróbować tej przystawki.
Aby przygotować smażone ogórki kiszone, potrzebujesz:
- Ogórki kiszone - 3-5 szt. (około 400 g)
- Kefir (dowolna zawartość tłuszczu) - 100 ml
- Jajko kurze - 1 szt.
- Mąka pszenna - 70-100 g
- Sól - szczypta
- Proszek do pieczenia - 0,5 łyżeczki
- Mielony czarny pieprz - 1-2 szczypty
- Zioła prowansalskie (włoskie) - 1 łyżeczka (płaska)
- Rafinowany olej słonecznikowy - ile potrzebujesz do smażenia
Zacznijmy gotować:
Ogórki pokroić w plastry o grubości około 4-5 mm. Kładziemy je na serwetce i zakrywamy drugą na wierzchu. W ten sposób usuwamy wilgoć z powierzchni ogórków. Należy to zrobić, w przeciwnym razie ciasto odpadnie.
Teraz przygotujmy ciasto. Aby to zrobić, weź dowolną odpowiednią miskę, wlej do niej kefir, wbij jajko. Dodaj sól, pieprz, zioła.
Wymieszaj wszystko trzepaczką.
Następnie przesiej mąkę do tej mieszanki wraz z proszkiem do pieczenia. Wymieszać trzepaczką, rozbijając małe grudki mąki. Ciasto powinno być dość gęste, lepkie, otulające.
Teraz bierzemy nasze przygotowane krążki ogórkowe i wkładamy je do przygotowanego ciasta. I mieszamy.
Nastepnie na głęboką patelnię wlej olej - tyle, aby kawałki ogórka można było w nim zanurzyć przynajmniej w połowie, podgrzewamy. Rozprowadzamy partię ogórków, wyjmując je z ciasta szczypcami lub widelcem. Smażyć najpierw z jednej strony na średnim ogniu, aż staną się jasnobrązowe.
Następnie odwróć i zrumień drugą stronę. Wszystko jest jak z innymi wypiekami!
Gotowe ogórki połóż na papierowych ręcznikach, aby pozbyć się pozostałości oleju.
To wszystko, pozostaje położyć gotowe ogórki na talerzu. Podawaj z sosem majonezowo-czosnkowym.
Przystawka jest pyszna zarówno na ciepło, zaraz po przygotowaniu, jak i w stanie schłodzonym, nawet następnego dnia. Gotuj, próbuj, smacznego!
Główne zdjęcie: google.com